Закарпатці можуть навчатись, стажуватись та проводити дослідження в університетах США

В Ужгороді відбулося засідання, де йшлося про Програму імені Фулбрайта у системі міжнародної освіти; «фулбрайтівський досвід» та його використання й упровадження у стінах власних інституцій.

Закарпатці можуть навчатись, стажуватись та проводити дослідження в університетах США

Марта Коломиєць, директор Програми імені Фулбрайта в Україні розповіла, що програма існує з 1946 року і фінансується американським урядом.  «В Україні програма з 1992 року і за цей час більші, ніж 700 американських студентів та науковців  побували в Україні, або досліджуючи проекти, або на курсах. Водночас понад 1000 українців були в Америці на цих студіях», - зазначила пані Марта. - Щороку маємо десь 25 американців, які приїжджають, працювати в Україні. Намагаємося проводити також заходи в різних університетах.  Минулого року були у Чернівцях, Львові. Цього року з американськими учасниками Програми приїхали в Ужгород. Наша мета -  фулбрайтери повинні пізнати різні регіони України. До нашої спільноти підключилися  цього разу і студенти з УжНУ, не тільки з англомовного факультету, але й економічного, міжнародних відносин. Вони могли спілкуватися з американцями. Ми не повинні триматися у закритому світі, а маємо відкривати світ для всіх».

Олександр Січ, професор  Францисканського університету (Огайо) викладає в Українському католицькому університеті. В Україні не вперше, до цього 12 років жив і працював тут. Має 7 дітей, 4 з яких народилися в Україні. «Я взагалі ядерщик, маю й інші профілі, у тому числі «філософія» і «совєтологія». Працював з різними міжнародними програмами. Представляв наше міністерство з питань ядерної безпеки. В Українському католицькому університеті викладаю те, що у вас поки немає - предмет «філософія природи». Це не стосується довколишнього середовища чи захисту, а є основою для природничих наук»,- каже Олександр Січ. За словами професора, українські студенти дуже здібні, але мають один недолік:  не достатньо критично ставляться до інформації, «Студент не дуже критично задає питання, не сперечається, не ставить під сумнів. А з цього породжується знання. Тому я спеціально наголошую: студенти не бійтеся. Хоча й самі викладачі не звикли до того,  потрібні дуже серйозні системні зміни. Ще є проблеми стосовно плагіату. Плагіат в Америці це велика кримінальна справа. Чи розуміють самі студенти і науковці це? Можливо винна радянська система, де все робилося колективно.  Але поки не буде змінена ця система, треба карати, викидати зі школи. Ідеї теж є інтелектуальна власність. Якщо дитині, починаючи зі школи, взагалі не спадає на думку, що це погано, то ви ніколи не переможете у корупції. Крім того, проблема ще й у тому, що студенти можуть думати: їхні ідеї не цінні, краще взяти звідкись, ніж самому придумати. Якщо навчимо молодь критично думати, задавати професорам питання, цінуватимуть свої ідеї більше, ніж інших», - пояснює професор.  

Петро Раковський  з університету Нью Йорку вже кілька місяців вчиться в Україні. «Моя тема - європейська та східна політика, партнерство. Пишу статті, хочу використати зібрану інформацію для магістерської програми, беру інтерв’ю з різними викладачами, читаю політичні тексти, аналізую. Це були  чудові 7 місяців в Україні, сподіваюся, що наступні три місяці у Львові будуть теж продуктивні», - каже американський студент з української діаспори.

Тріста Раперт-МкГетрік викладає у Чорноморському університеті Миколаєва академічне письмо. «Проводжу воркшопи по академічному письму, як краще писати англійською, досліджую академічне письмо, як українці пишуть українською, як можуть краще писати англійською, щоб публікуватися закордоном. Університет дуже подобається, люди дуже активні, у них така енергія, готової працювати зі мною»,- ділиться враженнями дівчина. За її словами, вона хотіла працювати там, де розмовляють двома мовами. «У Миколаєві розмовляють російською, а в університеті  -- українською, - каже вона. – Українці та американці по-різному підходять до письма. Американський читач очікує довгих статей, розвитку.  Тут пишуть короткі теоретичні статті, оригінальних досліджень немає. Люди в моєму (миколаївському) університеті не можуть отримувати інформацію з різних баз даних, бо вони платні».  

За словами Марти Коломиєць, близько 15 закарпатців побували за різними напрямками Програми  ім..Фулбрайта в Америці. «На жаль, закарпатці не активно представлені. Частіше подаються у програми Європи, ніж Америки, думають, що туди ближче. Більш активні Київська, Одеська, Харківська, Львівська області. У 2014/15 році зарахуванням  на Програму Fulbright Scholar-in-Residence (SIR) було відзначено  доцента кафедри фінансів і банківської справи Ужгородського національного університету  Володимира Даньківа. Володимир Даньків спрямовує свої зусилля на розширення міжнародної перспективи коледжу Umpqua Community College/UCC (Roseburg, OR), а також викладає бізнес-дисципліни студентам коледжу, проводить семінари та тренінги різного тематичного спрямування для викладачів. Наступного року до Америки викладати комп’ютерні науки поїде його колега Андрій Брила з УжНУ».

Наталія Залуцька, координатор програм для науковців детальніше розповіла про напрямки роботи Програми імені Фулбрайта. «Маємо три головні програми:. Перша - для науковців та дослідників, останній термін подання - 15 жовтня. До участі запрошуються кандидати та доктори наук, аспіранти та здобувачі, ті, хто займаються наукою, мають досвід, але не мають ступеня (вони прирівнюється до науковців), журналісти, митці, бібліотекарі. Друга дослідницька програма  запрошує молодших науковців, дослідників, який мають ступінь кандидат наук, з моменту захисту яких пройшло не більше 5 років. Це єдина програма, яка має віковий ценз - 40 років.. Та найпопулярніша програма - студентсько-аспірантська, вона передбачає здобуття ступеня магістра, триває від 1 до 2 року, для студентів - юристів ці програми тривають один рік. 16 травня -  останній термін подання конкурсних заявок на цю програму», - розповіла Наталія Залуцька. За її словами, для науковців програма створює чудові умови. Перш за все, це дозволяє завершити своє дослідження, побачити новітні здобутки, отримати доступ до  бібліотек, програмного забезпечення. В учасників  - чудові можливість навести контакти з американськими професорами, а через програму  - і з науковцями 155 країн світу. «Після закінчення програми ця співпраця не припиниться, ви зможете подаватися на інші програми, запрошувати закордонних колег  у свої заклади, подорожувати в Америку, краще зрозуміти американців, - додає Наталія Залуцька. -  Щоб поїхати у США потрібно перемогти у конкурсі. Студенти подають два есеї. Описують дисципліну, подають коротеньку автобіографію. Вони повинні мотивувати бажання провести наукове дослідження Не зайвим буде отримати листа запрошення від американського наукового центру чи університету. Вони радо запрошують фулбрайтівців з України. Програма повністю забезпечує фінансовий бік справи, надається стипендія, оплачують квитки».  

Навесні Програма ім.Фулбрайта в Україні проводитиме серію вебінарів, де детально розкажуть, як податися студентам та аспірантам. З осені розпочнуться вебінари, присвячені написанню конкурсних проектів для науковців.

Всі деталі можна дізнатися на сайті Програми http://www.fulbright.org.ua 

Українські виші також можуть запросити до викладання американських науковців. 

З вересня 2014 року бакалавр порівняльної політології (University of Montana, Missoula, MT),  стипендіат Програми асистування викладачам англійської мови/U.S. Fulbright English Teaching Assistant Program 2014-2015 Кристіна Бломен  веде практичні заняття англійської мови зі студентами відділення іноземних мов Ужгородського національного університету, що мають на меті не тільки підвищити рівень їх мовної підготовки, але й ознайомити з американською культурою; проводить семінари з академічного письма для магістрантів. Рівночасно Кристіна активно спілкується зі студентами та викладачами за межами університетських аудиторій: тематичні зустрічі, дискусійне обговорення питань, що у полі зацікавлень українців.  Така поза-університетська діяльність дає змогу американському досліднику зануритись в українське середовище, справді «побачити» Україну, а українцям -  збагатити свої занння про Сполучені Штати, й, можливо, підкорегувати попередні уявлення про них, повідомиди Закарпаття онлайн в Ужгородському прес-клубі.

 
02 квітня 2015р.

Теги: дослідження, навчання, фулбрайтівський досвід

НОВИНИ: Соціо

00:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини