На сьогоднішній день на призовні діяльний районних (міських) військових комісаріатів прибуло більше п’яти з половиною тисяч громадян віком від 18 до 27-ми років, які не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.
За словами заступника обласного військового комісара ‑ т.в.о. начальника відділу комплектування та призиву підполковника Юрія Величканича це, наразі, лише третя частина від загальної кількості призовної молоді.
‑ Нещодавно регіональний сегмент всесвітньої Мережі замайорів такими заголовками «16 тисяч закарпатців підлягають призову на строкову», «На строкову службу призвуть 16 тисяч юнаків із Закарпаття», «Весняному призову на строкову військову службу підлягають 16 тисяч закарпатців». Однак вони є дещо некоректними, а сенсаційна цифра «вирвана» з контексту одного з мої виступів. Просто журналісти подекуди плутають такі поняття як «виклик до районної (міської) призовної комісії» та «призов до лав Збройних Сил України та інші військові формування». Насправді ж ‑ це та кількість краян, яких, власне, викликають на такі комісії для прийняття відповідних рішень. А вони бувають різними – когось рекомендують призивати, комусь надається відстрочка від військової служби, виявляються й такі, яким необхідне пройти лікування у лікувально-профілактичних закладах за місцем проживання тощо. Фактично хлопці мають пройти медичний огляд, відповідний відбір в контексті вивчення освітнього рівня, морально-ділових якостей, фізичного розвитку.
Також хочу акцентувати увагу на тому, що цього року згідно Указу Президента України № 88/2015 від 17 лютого 2015 року «Про строки проведення чергових призовів, чергові призови громадян України на строкову військову службу та звільнення в запас військовослужбовців у 2015 році» до комплектування команд у війська залучатимуть громадян віком від 20 років. Натомість вісімнадцятирічні та дев’ятнадцятирічні юнаки на цей рік отримають відстрочку від призову. Та це не означає, що вони не зможуть реалізувати своє конституційне право на проходження строкової військової служби, просто їм потрібно буде сповістити про своє бажання керівництво військкомату відповідною заявою.
Варто зазначити, що юнаки призовного віку, де б вони не були і щоб вони не робили, зобов’язані особисто прибути до РВК у 10-денний строк від дати початку призову та мати при собі документи, які посвідчують особу. На жаль, на даний момент медичний огляд пройшли трохи більше 2 тисяч закарпатців. Аби застерегти молодих людей він необдуманих вчинків в обласному військовому комісаріаті наголошують на тому, що військовослужбовці-строковики весняного та осіннього призову служитимуть виключно в тих військових частин, що не беруть участь в Антитерористичній операції - це принципове консолідоване рішення Президента України ‑ Верховного Головнокомандувача ЗС України та керівництва оборонного відомства.
Натомість, порушення призовниками правил військового обліку, неявка їх на виклик до військового комісаріату без поважних причин або несвоєчасне подання в обліковий орган, де вони перебувають на військовому обліку, відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади, а також порушення порядку проходження навчальних зборів (занять) у навчальних закладах Товариства сприяння обороні України та професійно-технічних навчальних закладах тягнуть за собою накладення штрафу від п'яти до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
‑ А повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті або частиною першою статті 211 цього Кодексу, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню тягне за собою накладення штрафу уже від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, ‑ наголосив підполковник Юрій Величканич.
Загалом у квітні-травні 2015 року із Закарпатської області призвуть 480 закарпатців, з них до Збройних Сил України — 239, до Національної гвардії України — 214, до Державної спеціальної служби транспорту — 27 осіб.
Підполковник Віталій Іванов.