Інспектування розпочалося о 9 годині ранку 2 жовтня у місті Мукачеві. Планується, що угорські інспектори відвідають військові частини 128 окремої механізованої бригади 13 армійського корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України, які дислокуються у Мукачеві, Ужгороді та Виноградові. Крім того вони оглянуть гірський полігон та тактичне поле бригади. Якщо дозволять погодні умови, закордонним інспекторам буде наданий вертоліт для проведення інспектування району з повітря.
— Заходи, передбачені двосторонньою угодою між Україною та Угорщиною про зміцнення довіри і безпеки, поширюються на прикордонну зону кожної з держав на глибину 125 кілометрів уздовж кордону, — пояснив начальник Центру забезпечення реалізації договорів про скорочення озброєнь, що відповідає за Західний регіон України, полковник Олексій Вершигора.
Наші країни взяли на себе зобов’язання заздалегідь (за 42 доби чи раніше) повідомляти одна одну у разі проведення в цій зоні військової діяльності, якщо у ній бере участь щонайменше 6000 осіб або 100 бойових танків, або 150 бойових броньованих машин, або 75 артилерійських систем калібру 100 міліметрів і більше, або понад 50 літаків і бойових вертольотів. Простіше кажучи, йдеться насамперед про масштабні військові навчання Збройних Сил України та Угорської Армії, а також частин і підрозділів сил внутрішньої безпеки та прикордонних військ. Окрім повідомлення про такі заходи, на них мають бути запрошені до п’яти спостерігачів від країни-сусідки.
Згідно із угодою Україна і Угорщина мають право здійснити інспекцію у 125-кілометровій прикордонній зоні сусідів, щоб перевірити, чи не проводиться там військової діяльності, яка потребує попереднього повідомлення або спостереження. Зараз на Закарпатті такої діяльності немає. Всі частини і підрозділи перебувають у пунктах постійної дислокації і займаються повсякденними справами, плановою підготовкою. У цьому і зможе переконатися угорська інспекційна група, яка перебуватиме в Україні до 5 жовтня.
Інспектування має стати ще одним кроком зміцнення довіри та безпеки, розвитку військового співробітництва між Україною та Угорщиною.
Довідково.
Угода між урядами України та Угорської Республіки про заходи зміцнення довіри і безпеки та про розвиток двосторонніх військових зв’язків укладена в розвиток «Віденського документа 1999 року переговорів із заходів зміцнення довіри і безпеки» та за його рекомендаціями.
Віденський документ, підписаний 55 державами — учасниками Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), встановлює щорічний обмін між ними військовою інформацією, визначає механізми зменшення небезпеки, регламентує військові контакти і співробітництво, вимагає попереднього повідомлення про певні види військової діяльності, спостереження за ними, а також їх обмеження. Документ передбачає два види контролю за його виконанням: інспекції зазначених районів та відвідування для оцінки наданої інформації.
Віденський документ висловлює побажання, щоб держави-учасниці приймали на двосторонньому, багатосторонньому та регіональному рівні, в тому числі на основі окремих домовленостей, додаткові заходи зі зміцнення довіри і відкритості.
Україна має такі угоди зі своїми сусідами Угорщиною, Словаччиною, Польщею та Білоруссю. Ведуться переговори на рівні експертів про майбутнє укладення угоди з Румунією.