Іван Кікало: "За рік при владі уряд Януковича нічого позитивного не приніс"

Хоча питання освіти наших дітей нібито потроху й вирішується, але проблем ще вистачає. І якщо в райцентрах чи в обласному центрі Закарпаття місті Ужгороді рівень освіти, як би не було, зростає, то в сільських школах залишається на відверто низькому рівні.

Що й не дивно, коли згадати, скільки сільські вчителі отримують зарплатні, яка там технічна база тощо. Не по розповідях з цією проблемою знайомий Іван Кікало, котрий понад три десятки років пропрацював директором сільської ЗОШ на Свалявщині. Про рівень сучасної середньої освіти та про бачення Іваном Григоровичем варіантів виходу із ситуації, що склалася, ми говорили з досвідченим педагогом.

- Іване Григоровичу, на вашу думку, чи можливо покращити фінансування освітніх установ у плані матеріально-технічного та дидактичного забезпечення?

- Я вважаю, що доки бюджет району буде формуватися зверху донизу, то освітні установи міста й району будуть перебувати у такому плачевному стані, який є на даний час. Гроші фактично, більшість податкових надходжень, ідуть у центр, до Києва, а звідти по вертикалі видаються місцевим бюджетам, і справедливості в такому процесі немає. Бо поки кошти з Києва по бюрократичних коридорах дійдуть на місця, нічого не залишається.

Я пропрацював у школі директором 31 рік і тільки торік вийшов на пенсію, ставши вчителем фізики, і чудово знаю, що поки покрівля не протече, гроші на ремонт не надходять. Коли вже настає аврал, з-під стріхи видно небо, тоді вже приходить комісія і починає неквапливо вирішувати питання, мотивуючи це браком коштів. Так було завжди і поки не буде вирішено питання про те, щоб основна сума податкових надходжень залишалася районним бюджетам, порядку не буде.

Ще одною важливою проблемою освітньо-навчальних закладів є небажання молодих спеціалістів після закінчення ВУЗів йти працювати на село. Це пов'язано з малими заробітними платами та низьким рівнем матеріального забезпечення молодих вчителів. Тому не можу не підтримати одну з останніх ініціатив Віктора Андрійовича Ющенка про встановлення надбавки до посадового окладу у розмірі 20% для вчителів, працівників охорони здоров'я, культури та інших категорій, які працюють на селі. Зрозуміло, що це дасть можливість укомплектувати шкільні, а також медичні заклади висококваліфікованими фахівцями.
Сподіваюсь, що після виборів до влади прийде професійний парламент, в якому більшість матимуть демократичні сили на чолі з блоком «Наша Україна-Народна Самооборона», які и сформують уряд, що зможе вирішити наболілі проблеми.

- Може, питання можна було б вирішити з допомогою спонсорів, надавши їм, волею органів місцевого самоврядування, податкові пільги?

- Якщо йде мова про місто, то тут ця проблема не стоїть так гостро. В місті знаходиться багато приватних підприємств, які виділяють спонсорські кошти на освітні установи. Я вчитель сільської школи і в нас немає великих підприємств, які могли б виділити значні кошти. Більшість робиться за незначні батьківські внески, і то ремонтуються лише окремі приміщення, а не школа в цілому. Але, в принципі, є один-два приватні підприємці, які постійно допомагають, хоча з кожним роком така підтримка зменшується. Я вважаю, що таким підприємцям потрібно надавати податкові пільги, щоб це стимулювало їх до спонсорської діяльності.

- Яке ваше ставлення до теперішньої ситуації в країні?

- Я дуже незадоволений тією ситуацією, що нині склалася в країні. Верховна Рада і проурядова коаліція за весь час правління займалися не виконанням свого передвиборного гасла „Покращення життя вже сьогодні" і прийняттям потрібних законів, а закулісними інтригами і грабунком держави. Мене, як пенсіонера, дуже турбує те, що дотепер не прийнято закон про пенсії. Йде зрівнялівка при їх нарахуванні. Тішить, що Президент це розуміє, тому пропонує збільшити розмір пенсії на 35% за рахунок підвищення коефіцієнта трудового стажу з 1 до 1,35 відсотка.

За рік при владі уряд Януковича нічого позитивного нам не приніс. Звіт, який вони оприлюднили про виконання програми уряду, і цифри, які там подані, зовсім не співпадають з реаліями сьогодення.
Тому повністю підтримую всі соціальні ініціативи Президента і вважаю, що в найближчому майбутньому їх вдасться втілити у життя. Дуже позитивно оцінюю утворення передвиборчого блоку "Наша Україна-Народна Самооборона". Гадаю, його передвиборна програма, що пропонує покращити соціальні умови життя українців, знайде відгук у виборців. Як і скасування недоторканності народних депутатів, які через цей привілей вже почуваються ледь не небожителями, вважаючи, що стоять над законом і, забуваючи, що самі є законодавцями і створюють їх не лише для «пересічних українців», але й для себе.

Звісно, всі ми пам'ятаємо, що помаранчева команда розпалася через політичні амбіції деяких політиків, які занадто бажали влади. Один з них - Олександр Мороз, який в будь-який спосіб хотів стати спікером парламенту і пішов на зраду. При владі в Україні впродовж всієї історії були свої Іуди, починаючи ще від Київської Русі і закінчуючи, на жаль, теперішнім часом.

Однак цього разу, переконаний, чистка рядів як у партіях, що входять до блоку «НУ-НС», так і в нашого союзника БЮТ, не дозволить таким зрадникам знову сплутати плани щодо демократичної коаліції і такий уряд буде створено.

Я взагалі оптиміст і вважаю, що після виборів до влади прийде команда професіоналів, яка зможе ефективно керувати країною.
Вадим Мигалина, Свалявський район
04 вересня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

00:55
Снайпер "Сєня"
14:20
/ 1
Підтверджено загибель Юрія Капка з Лютої на Ужгородщині, який понад місяць вважався зниклим безвісти
01:26
/ 1
На Донеччині поліг Федір Волос з Хуста
23:47
/ 12
Екологічні ризики нового Генплану міста Ужгорода
22:06
/ 7
Арештовані у справі Каськіва землі Боржави втретє не змогли продати – тепер на аукціоні зі зниженням ціни
21:07
/ 1
Поліція каже, що в конфлікті на Драгобраті поляків не було, хоча на відео є
19:38
/ 3
Ужгородці збирають підписи проти зведення МАФу на площі Кирила і Мефодія
18:30
/ 9
В Ужгороді на набережній Незалежності встановлять модульний туалет
16:45
/ 1
У Тур'їх Реметах на Ужгородщині попрощаються з полеглим ще в квітні 2024-го Михайлом Скубеничем
15:40
На Драгобраті п'яні поляки погрожували українцю "військкоматом"
11:06
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді проведуть в останню земну дорогу полеглого захисника Андрія Матейку
20:29
/ 1
На війні з росією поліг Євген Балог з Бистриці Чинадіївської громади
11:08
З лютого вартість квитків на потяг до будапешта зросте на 17-21%
15:51
/ 13
30 бангладешців уже оформлюють візи для працевлаштування на Закарпатті
10:55
/ 2
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Максимом Євдокимовим
06:16
/ 1
Кілька вражень про цьогорічних лауреатів премії Михайла Лучкая
15:33
/ 1
У Мукачеві в середу попрощаються з полеглим Героєм Валерієм Сідором
14:27
/ 1
На війні з росією поліг Мека Яшкович з Ужгорода
14:13
Пошуки 74-річного ужгородця, що тривали з кінця грудня, завершилися констатацією непоправного
20:01
/ 5
Петиція про запровадження мораторію на будівництво вітряків на гірських територіях Карпат, попри технічні збої, достроково зібрала необхідну кількість голосів
01:29
/ 1
Надходження загального фонду місцевих бюджетів Закарпатської області за 2024 рік зменшилися відносно 2023 року на 4,1%
17:31
/ 1
На війні з росією поліг Юрій Голінка з Ужгородщини
15:05
У Мукачеві в п'ятницю прощатимуться з померлим захисником Русланом Цибарем
14:32
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Русланом Капальчиком
20:39
/ 4
У День Соборності України два береги Ужа з'єднав "Живий ланцюг"
» Всі новини