Закарпаття й Чеську Республіку традиційно пов’язує глибоке спільне коріння, традиції, культурні, суспільні, освітні зв’язки. Саме коли теперішнє Закарпаття перебувало у складі тодішньої Чесько-Словацької республіки, наш край набув особливого розвитку. Ще одна вагома сторінка у спільній історії закарпатців і чехів — корпус Людвіка Свободи, який визволяв Чехословаччину від німецьких загарбників, і в якому воювало чимало закарпатців. Крім того, Чехія однією з перших визнала незалежність України, однією з перших відгукнулася на заклики про допомогу після руйнівних паводків у Закарпатті у 1998 та 2001 роках. Навіть адміністративна будівля в Ужгороді, у якій зараз розташована обласна рада та адміністрація, побудована у 1936 році за Чехословаччини. Саме в ті роки, на початку XX століття, в Закарпаття офіційно нараховувалося понад 20 тисяч чехів, зараз їх залишилося всього 320. Тим не менше, вони активно працюють у Закарпатті, їхні інтереси, культурні традиції та активна громадська позиція підтримуються закарпатською обласною владою, тим більше, що підтримка та розвиток національних меншин в Україні — одна з ключових позицій ініціатив Президента України Віктора Ющенка.
Нині ж, під час офіційної зустрічі, закарпатські представники та уряд Височіни окреслили та підготували базову угоду про співпрацю між двома краями. В рамках цієї угоди, яку планують доопрацювати та підписати до кінця поточного року, окреслені основні напрями діяльності двох регіонів. Закарпаття та край Височіна планують співпрацювати насамперед на економічній та освітянській нивах, в галузі екології та охорони природної спадщини, планують розвивати туризм та розвиток сіл і міст. Щодо останнього, то по закінченні офіційних переговорів у облдержадміністрації, чеські гості поїхали на Рахівщину. За словами Мілоша Вистрчіла, саме в цьому районі Закарпаття вони планують оглянути на предмет матеріальної допомоги дві школи у Лазещині та Верхньому Водяному. Чехи зацікавлені також у підтримці та розвитку гірськолижного спорту в Закарпатті. „Ми готові допомогти спортивним інвентарем цим школам, бо маємо у себе хорошу гірськолижну школу”, — зазначив гетьман краю Височіна Мілоша Вистрчіл. Він також запропонував Закарпаттю здійснювати обмін студентами.
Закарпатська сторона, зі свого боку, запропонувала ще й співпрацю в галузі лісового господарства. „Нас дуже цікавить співробітництво у цій галузі, бо і Україна, і Чехія мають потужні лісові комплекси, — сказав заступник голови Закарпатської ОДА Володимир Гоблик. — У цих рамках доцільно говорити і про напрацювання в туристичній галузі. Почати плідну й тісну співпрацю ми вже можемо з того, що виділимо для краю Височіна безкоштовну виставкову площу на найпотужнішій туристичній виставці, яка пройде в середині вересня в Ужгороді, „Тур’євроцентр Закарпаття”.
Чеська та українська сторони погодилися наступну зустріч провести саме в краї Височіна і привезти не лише готову рамкову угоду про співпрацю, а й план конкретних заходів та подій на 2008 рік.
Управління інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської ОДА
27 серпня 2007р.
Теги: