Про це йдеться у сюжеті журналіста перших західноукраїнських новин «Огляд дня» (що будня о 21:00 на телеканалі ZIK) Алли Хаятової.
На будівництво прийшла уся громада сіл Нижній Бистрій та Міжгір‘я, щоб заявити: без узгодження із нею не можна споруджувати гідроелектростанцію. Люди вимагають припинити роботи до справжніх, а не формальних громадських слуханнях. А ще тут переконані: під загрозою існування річки.
«Якщо тут поставлять греблю, то риба, яка пливе сюдою на нерест, у верхів‘я ріки не вийде. До того ж, лише у цій річці водиться риба андруг. Тож її повністю можемо втратити. Будівничих не цікавить, що робитиметься тут далі – водитиметься тут риба чи ні. А ми та наші діти повинні тут жити», – обурюються селяни.
Запланована потужність ГЕС у Нижньому Бистрому – 2 мегавати. Будівництво хочуть завершити вже цього року. ГЕС також може впливати на паводкову ситуацію – регулювати стоки у разі повені. Будівельники запевняють, що проект пройшов усі погодження.
«Ми все людям розповіли, показали проект, показали, як воно буде виглядати і працюватиме. Станцію робили разом з іноземцями: італійські спеціалісти розробляли проект. Він відповідає європейським стандартам. А люди хочуть, щоб тепер це все міняти. Якщо в країні нічого не будувати, то нічого і не буде», – розповів прораб Олександр Беденко.
Окрім того, гребля продумана так, щоб рибі нічого не загрожувало. Будівничі кажуть: під час нересту тут працювати не будуть, а у проекті передбачено рибохід.
«Звичайно, що у проекті це все передбачено. Нами приймаються всі заходи для збереження та популяції риби», – запевнив начальник будівництва Юрій Піньковський.
Рибалки, натомість, жартують: як пояснити рибі, що річку загачено не всю, і насправді є спеціальний шлях, щоб дістатись до місць для нересту.
«Можливо, потрібно буде рибу записати на два-три роки до школи на науку, щоб навчити читати. Потім поставимо такі плакатики невеличкі, де напишемо, куди риба має прямувати. Можливо, тоді і риба буде плавати на нерест», – іронізує представник громади отець Василь Мандзюк.
Протестувальники ж запевнили: сьогоднішня акція – попереджувальна, однак, якщо до громади і далі не дослухатимуться, блокуватимуть будівництво та перекриють дорогу.