Чи буде виконуватись доручення президента з питань сталого розвитку та благоустрою гірських населених пунктів?

Пройшов майже рік із часу прийняття підготовленого мною доручення президента Віктора Януковича (2 квітня 2013 р.), з питань сталого розвитку та благоустрою гірських населених пунктів Закарпаття, що розташовані в зоні української частини українсько-словацько-німецького об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини».

Чи буде виконуватись доручення президента з питань сталого розвитку та благоустрою гірських населених пунктів?

Цей документ з часом група депутатів Закарпатської обласної ради (Володимир Закурений, Михайло Попович та Михайло Цірик) у спеціальному зверненні до прем’єр-міністра України, схваленому Рахівською районною радою 25 жовтня 2013 року, назвуть безпрецендентним для нашого краю. А міністр економічного розвитку і торгівлі України Ігор Прасолов, у зв’язку із схваленням 15 січня ц.р. (замість визначеного Президентом України  терміну – 1 жовтня 2013 року), на виконання цього Доручення , Кабінетом Міністрів України Плану заходів, з пафосом підкреслив, що «Реалізація Плану заходів забезпечить збереження української частини природного об’єкту (букових пралісів, підкреслено автором,) та сприятиме соціально-економічному розвитку регіону, підвищенню іміджу України на міжнародній арені». 

Здавалось би треба радіти. Адже нарешті, думалось буде забезпечено, як це передбачає Доручення Глави Держави, створення до гірських поселень нормальних, у європейському розумінні, автомобільних доріг, буде організовано їх санітарну очистку, зменшиться використання деревини для їх опалення і буде зроблено ще багато іншого для їх розвитку та благоустрою. І місцеве населення зможе реально відчути , так як це має місце у європейських країнах, де розташовані об’єкти Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО,  вигоду та підтримку держави, за збережені ними унікальні природні цінності світового значення. 

А ходити далеко за позитивними прикладами  не треба. Достатньо поглянути на бурхливий розвиток та благоустрій невеликих прикордонних містечок – адміністративних центрів  словацьких та польських природоохоронних територій Стакчина та Устшікі Дольні. А яке захоплення викликає активна розбудова дорожньої та комунальної інфраструктури на території сусіднього новоутвореного румунського природного парку «Гори Мараморощини», зокрема в місті Вішеу де Сус, де розміщена його адміністрація?

На цьому фоні, не кажучи вже, про наших партнерів із Німеччини, український  Рахів, Великий Березний та інші населені пункти, що розташовані в зоні Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, виглядають не те що скромно, а просто жалюгідно.

І дуже турбує той факт, що маючи не тільки підтримку, але й пряме доручення Глави держави та Уряду України, окремі чиновники не тільки центральних органів виконавчої влади, але й місцеві керівники  проявляють повне не розуміння необхідності збереження унікальних природних цінностей Закарпаття. Більше того, постійно декларуючи пріоритетність розвитку туризму і рекреації, вони реально стримують цей процес. Скажіть будь ласка, а як інакше можна розцінювати не обгрунтований зрив Міністерством інфраструктури України,  виконання Доручення Президента України, щодо відновлення залізничного сполучення між містами Києвом та Раховом? На жаль позиція Закарпатської обласної та Рахівської державних адміністрацій, звелась тільки до підготовки звернень до центральних органів виконавчої влади. Термін виконання цього завдання пройшов ще 3 червня 2013 року. А далі що?!

До 31 грудня 2013 року мало бути  також вирішено, надзвичайно важливе для розвитку туризму питання щодо збирання, складування та утилізації побутових відходів на територіях, прилеглих до української частини українсько-словацького-німецького природного об’єкту Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси та давні букові ліси Німеччини». Знову тишина. Крім затвердженого Закарпатською ОДА чергового плану заходів, нічого не помітно.

Одним  із ключових питань для збереження букових пралісів, як і лісів загалом, є зменшення  лісозаготівель, зокрема паливних дров, впровадження альтернативних їм видів палива. Для цього Глава держави доручив Кабінету міністрів України та Закарпатській ОДА, забезпечити розроблення та впровадження відповідних пілотних проектів. Для прикладу надзвичайно актуальним для міста Рахова, через дефіцит паливних дров, є переведення його на електроопалення. Декілька років назад міська рада виготовила відповідний проект. Так чому б Рахівській РДА не подати його до Закарпатської ОДА та Мінпаливенерго? Тим більше, що жодного  пілотного проекту з цього приводу поки що ніхто так і не запропонував.

Дуже дивним є трактування завдань Президента України і щодо здійснення заходів із відновлення зруйнованого переходу через річку Тиса та створення необхідної прикордонної інфраструктури на українсько-румунському державному кордоні у селі Ділове Рахівського району. Дехто хоче, замість створення умов для розвитку депресивних гірських поселень, активізації екотуристичної міжнародної співпраці, створювати черговий «зелений» коридор на кордоні для лісоперевезень.

Будемо сподіватись, що в результаті поглибленого вивчення (перевірок) у 2014 році стану виконання центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та місцевими адміністраціями актів і доручень Президента України, яке проводиться відповідно до Розпорядження Президента України від 31 грудня 2013 року № 414/2013-рп, допоможе розв’язати і проблеми збереження букових пралісів Карпат та сталого розвитку і благоустрою прилеглих до них гірських населених пунктів.

                      

Професор , заслужений природоохоронець України,

Федір Гамор

11 лютого 2014р.

Теги: доручення, розвиток, гірські населені пункти

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини