Прокуратура міста Ужгорода провела перевірку в Ужгородському міському центрі зайнятості щодо дотримання вимог законодавства про працевлаштування неповнолітніх та захисту їх трудових прав.
У ході перевірки, прокуратурою встановлено, що посадовці Ужгородського міського центру зайнятості, всупереч вимогам чинного законодавства, не належно забезпечують працевлаштуванням неповнолітніх, а також не вживають заходів, спрямованих на запобігання економічній експлуатації дітей та залучення їх до робіт, небезпечних для здоров’я. Крім того, не здійснюється працевлаштування і соціально незахищених категорій громадян з числа молоді, як це передбачено ст. 5 Закону України «Про зайнятість населення».
Вказані факти підтверджує статистика: зокрема, впродовж 2013 року 19 неповнолітніх звернулися до міського центру зайнятості, з яких працевлаштовано всього 8, а 5 молодих людей вже навіть звільнено. Разом з тим, прокурорською перевіркою встановлено, що всупереч вимогам ст. ст. 4, 19 Закону України «Про зайнятість населення», навіть при наявності повідомлень підприємств про вільні робочі місця, посадовці не направляли туди неповнолітніх, які шукають роботу.
До прикладу, прокуратурі стало відомо, що до установи звернувся випускник ЗОШ №20. Однак не зважаючи на те, що центру було відомо про наявні вакансії на підприємствах міста, неповнолітньому їх не запропонували. Разом з тим, кожна друга дитина знята з обліку. Опитані діти пояснили, що їм упродовж тривалого часу взагалі не пропонувалася робота. Крім того, міським центром зайнятості не забезпечується тимчасова зайнятість безробітних неповнолітніх на громадських оплачуваних роботах. Рішенням XV сесії VI скликання Ужгородської міської ради затверджено перелік підприємств, установ і організацій, а також виділено понад 100 тис. грн.. для організації та проведення оплачуваних громадських робіт. Не зважаючи на це, жоден неповнолітній до таких робіт не залучався.
Ситуацію неналежного дотримання чинного законодавства працівниками міського центру зайнятості коментує ювенальний прокурор міста Ужгорода Ірина Клименко: «Порівняно з минулим роком майже втричі зменшилася кількість неповнолітніх, які звернулися за допомогою в працевлаштуванні. Тобто, молодь втрачає довіру до Ужгородського центру зайнятості. Таке відбувається через те, що посадовці неналежно виконують свої функції. У свою чергу, те, що дитина не має можливості легально заробити кошти для їжі та необхідних речей, може спонукати її до протиправної поведінки.
Так, протягом з початку року вже 28 підлітків вчинили кримінальні правопорушення. З них кожен третій не навчається та не працює», - пояснила прокурор Ірина Кліменко. «Причиною такого стану справ є безконтрольність за працевлаштуванням неповнолітніх з боку працівників установи, що, у свою чергу, призводить до збільшення рівня злочинності й бездоглядності дітей».
Відтак, прокуратура Ужгорода направила директору Закарпатського обласного центру зайнятості подання з вимогою усунути вказані порушення захисту трудових прав неповнолітніх, а за недодержання вимог законів України «Про зайнятість населення» та «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні», притягнути винних осіб до дисциплінарної відповідальності.
Прес-служба прокуратури міста Ужгорода