1. Якої тривалості надається щорічна відпустка державним службовцям та посадовим особам місцевого самоврядування ?
Державним службовцям та посадовим особам місцевого самоврядування надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки.
Відповідно до статті 35 Закону України „Про державну службу” та статті 21 Закону України „Про службу в органах місцевого самоврядування” постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року №250 „Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток” установлено, що державним службовцям та посадовим особам місцевого самоврядування, які мають стаж державної служби понад 10 років в цих органах, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 5 календарних днів, а починаючи з 11-го року ця відпустка збільшується на 2 календарні дні за кожний наступний рік. Тривалість додаткової оплачуваної відпустки не може перевищувати 15 календарних днів.
2. Який порядок надання додаткових відпусток за стаж державної служби ?
Додаткові оплачувані відпустки державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування надаються одночасно із щорічною основною відпусткою згідно із установленим графіком або за згодою сторін окремо від неї.
На підставі роз’яснень, викладених у листі Міністерство праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України від 27.01.99 р. №13-294 виникнення права на додаткову оплачувану відпустку та її тривалість знаходяться у прямій залежності від наявності у державного службовця відповідного стажу державної служби.
Тому надання додаткової відпустки певної тривалості, а також виплата грошової компенсації за невикористану відпустку при звільненні державного службовця залежить лише від наявності у державного службовця стажу державної служби, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.94р. №250, що дає право на надання вказаної відпустки, а не від відпрацьованого державним службовцем часу у відповідному робочому році.
Додаткова оплачувана відпустка, яка надається державним службовцям, належить до щорічних відпусток, передбачених ст.4 Закону України „Про відпустки”, тому право на таку відпустку у перший рік роботи державного службовця настає за наявності права на основну відпустку повної тривалості.
У разі використання додаткової відпустки за стаж державної служби чи її компенсації за попереднім місцем роботи, за новим місцем роботи вона не надається.
3. Право на додаткову відпустку працівникам, які мають дітей.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про відпустки» правом на додаткову відпустку тривалістю 7 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів ( стаття 73 КЗпП України) користуються працюючі:
- жінка, яка має двох та більше дітей віком до 15 років;
- жінка, яка має дитину-інваліда;
- жінка, яка усиновила дитину;
- одинока мати;
- батько, який виховує дитину без матері (у тому числі, коли мати тривалий час знаходиться у лікуваль¬ному закладі);
- особа, яка взяла дитину під опіку.
Якщо у працівника є декілька підстав для відпустки її тривалість не може перевищувати 14 календарних днів.
При наданні даної відпустки необхідно також знати, що :
- 15-річний вік дитини стосується тільки першої категорії осіб, тобто жінок, які мають 2-х і більше дітей. У решті випадків додаткову оплачувану відпустку надають допоки дитині не виповниться 18 років;
- їх надають понад щорічні відпустки;
- відкликати працівника з такої відпустки не можна, адже це не передбачено Законом України „Про відпустки” (у статті 12 йдеться тільки про щорічні відпустки);
- відповідно до ст. 20 Закону „Про відпустки” додат¬кові відпустки на дітей можна перенести або продовжити у порядку, визначеному у ст. 11 Закону України „Про відпустки”;
- таку відпустку не переносять, якщо працівника переводять на інше підприємство. Йому при звільненні мають виплатити компенсацію або можуть надати можливість відбути цю відпустку.
Управління державної служби Головного управління державної служби України в Закарпатській області
25 липня 2007р.
Теги: