У фонді "Відродження" кажуть, що криміногенність серед ромів значно нижча від середньої по Україні

Рівень злочинності в ромських громадах значно нижчий від середнього по Україні – всупереч поширеному стереотипу. Про це 31 липня під час круглого столу в Офісі Омбудсмана заявив експерт Олег Мартиненко, коментуючи результати дослідження “Моніторинг дотримання прав ромів у діяльності правоохоронних органів”. Дослідження провели експерти та представники громадських організацій за підтримки програми “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”.

У фонді "Відродження" кажуть, що криміногенність серед ромів значно нижча від середньої по Україні
“У свідомості більшості пересічних громадян давно існує стереотипне сприйняття ромів як асоціальної групи населення. Але давайте оперувати фактами та державною статистикою. Наприклад, порівняймо кількість злочинів, які вчинили роми, з загальним показником по Україні. Аналіз такого порівняння в Закарпатській, Одеській, Полтавській і Черкаській областях, де проживають численні ромські громади, засвідчив: коефіцієнт кримінальної активності ромів у 2,5 рази нижчий від загального рівня злочинності по Україні”, – наголосив Олег Мартиненко. 

У ході дослідження також було проаналізовано тексти судових рішень (на предмет зазначення етнічної приналежності підсудних) і державну статистику.

Результати аналізу прокоментувала Наталя Козаренко, регіональний координатор зі зв’язків із громадськістю Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Херсонській області: “Лише в матеріалах по кримінальних справах Єдиного державного реєстру судових рішень (ЄДРСР), який працює з 2006 року, слово “циган” містилося в 1066 вироках. Аналіз текстів вироків показав, що національність “ром”, “циган” уп’ятеро частіше згадують, ніж, наприклад, національність “українець”. І жодного разу згадування національності не було зумовлено об’єктивними причинами”.

Окремим компонентом моніторингу було соціологічне дослідження, в ході якого виявилося, що 51% ромів, що взяли участь у ньому, міліція відвідувала за місцем проживання, 35% було піддано необґрунтованому обшуку, а 66% правоохоронці зупиняли в громадських місцях для перевірки документів. 

Коментуючи ці дані, Марія Колоколова, експертка Харківського інституту соціальних досліджень, зазначила: “Роми абсолютно не довіряють міліції, навіть бояться її, адже постійно відчувають до себе упереджене ставлення та часто стають жертвами порушення прав. Міліція, зі свого боку, стигматизує цю етнічну меншину, вважаючи, що вона потребує більш пильного ставлення, ніж населення в цілому, через що проводить незаконні обшуки, огляди житла й автомобілів, зупиняє на вулиці для перевірки документів, затримує для фотографування та дактилоскопування”.

Учасники заходу також говорили про наслідки, які дискримінація за національною ознакою може мати для кожного громадянина України. Як наголосила Ольга Жмурко, директор програми “Рома України" Міжнародного фонду “Відродження”, результати проведеного моніторингу мають комплексне значення – як у питанні захисту прав ромської національної меншини, чим фонд займається вже понад 15 років, так і в більш широкому контексті – захисті прав людини й запобігання дискримінації за національною ознакою. За її словами, сьогодні перехожого можуть необґрунтовано обшукати через те, що він ром або схожий на нього, а завтра підозрілою для правоохоронних органів може виявитися людина з будь-якою іншою ознакою. 
 

Контакти:
“Рома України”
Ольга Жмурко 
(044) 461 95 00
zhmurko@irf.kiev.ua

***

Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

31 липня 2013р.

Теги: циган, ром,

Коментарі

Слов’янин 31.07.2013 / 21:01:11
Ліберасти знищили поняття "національність" і в Європі, і в Україні. Яке моральне право на цьому космополітичному тлі вони мають виділяти якихось "ромів", а насправді - генетично злодійську спільноту? А втім, "благодійний" фонд "Відродження" ще не був помічений у підтримці конструктивних спільнот та державотворчих націй.

Копча 31.07.2013 / 19:59:31
..... (це все матюки)... 3,14здець поясніть мені як ці мудаки провели дослідження на предмет саме циганської злочинності якщо у країні роль національності зведена нанівець. Тепер ми усі громадяни України.
ПРИКЛАД
Єдиний державний реєстр судових рішень. № рішення 25965322 Берегівський районний суд Закарпатської області.
ВИРОК
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець та мешканець АДРЕСА_1, з середньою освітою, громадянин України, одружений, непрацючий, раніше не судимий.
??? Ну і хто він за національністю? Якщо у суді був присутній перекладач (вказано в вироку) то підсудний явно не володіє державною мовою.

НОВИНИ: Соціо

08:49
/ 4
В Ужгороді вийшли на мітинг проти закону, що обмежує незалежність НАБУ і САП
00:02
У Барбові Мукачівської громади попрощаються з Юрієм Мочарієм, який поліг ще в грудні 2022-го Фото новина
17:51
/ 2
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 7
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
» Всі новини