Існує чотири рівня забруднення атмосферного повітря: безпечний (зі значенням так званого індексу забруднення атмосфери від 5 умовних одиниць і менше), підвищений (5-7 у.о.), високий (7-14 у.о.) і дуже високий (від 14 у.о. і вище). За даними Центральної геофізичної обсерваторії ДСНС України, загальний рівень забруднення повітря, яким дихали українці торік, був високим - 8 у.о.
Вчені визначили 24 міста з найбруднішим повітрям. Згідно із вимірами, в 19 з них рівень забруднення виявився від 7 з лишком до 14 у.о. Ще в п´яти містах - Горлівці, Одесі, Армянську, Слов´янську та Дніпродзержинську - ситуацію можна було вважати критичною: рівень забруднення виявився дуже високим (перевищив 14 у.о.).
Рівне опинилося на 12 місці з індексом забруднення повітря близько 12 у.о. із можливих 16. Вищий індекс забруднення повітря із міст Західної України має лише Ужгород. Обласний центр Закарпаття на 11 місці у рейтингу.
Менший рівень забруднення повітря мають Дніпропетровськ, Київ, Єнакієво, Херсон, Запоріжжя, Миколаїв, Луцьк та інші.
У 2011 році Ужгород був на 2-му місці по забрудненню повітря з індексом 14,4 у.о.
Єдина хороша новина на цьому тлі в тому, що в порівнянні з попереднім роком "середньоукраїнський" рівень забруднення повітря в 2012-му виявився трохи нижче попереднього (у 2011-му він був дещо більше 8 у.о.).
Оцінка забруднення атмосферного повітря в містах України була здійснена за даними спостережень в 53-х містах України на 163-х стаціонарних і двох маршрутних постах системи моніторингу національної гідрометслужби. У повітрі визначався вміст тридцяти одної забруднюючої речовини.
За даними Міністерства екології, вісім міст Донецької області - Горлівка, Дзержинськ, Донецьк, Єнакієве, Краматорськ, Макіївка, Маріуполь і Слов´янськ - фігурують у списку населених пунктів з найбруднішим повітрям протягом майже всієї історії незалежної України, 20 років.
Як відзначають вчені, забрудненість зумовлена великими концентраціями канцерогенних газів і з´єднань, які становлять небезпеку для навколишнього середовища і здоров´я людини - формальдегіду, діоксиду азоту, фенолу, бензапирена, фтористого водню, оксиду вуглецю, зважених часток. Здебільшого, все це наслідки життєдіяльності людей (насамперед, викиди з труб промпідприємств та автомобілів). Шкідливі речовини в повітрі негативно впливають на генетику, репродуктивну систему, дихальні шляхи, очі, шкіру, нервову систему.