Також завершено роботи над Схемою планування Закарпаття.
Процес проектування цього документу тривав шість років, у результаті край має свою містобудівну конституцію на 31 рік, якою передбачено відкриття нових пунктів пропуску на кордонах, будівництво автошляхів, залізничних трас, дамб та водозахисних споруд, гідроелектростанцій, індустріальних парків тощо. У документі, затвердженому сесією облради, є прикінцеві положення, якими передбачені методи реалізації цієї Схеми планування. Так, кожна обласна структура отримала завдання щодо розробки відповідних документів, проектів та іншого задля виконання Схеми, - повідомляє Державне агентство земельних ресурсів України..
Бочкор Геннадій Михайлович 2013-08-13 / 11:52:03
У вирішеннях Схеми планування території Закарпатської області не передбачено перспективи заповідання територій пралісів та необхідність державної підтримки розвитку прилеглих територій, отже на цьому рівні втрачено час та можливість без додаткових фінансових витрат провести їх коригування.
Ведуться роботи по розробці Схем планування території Тячівського, Свалявського, Великоберезнянського районів Закарпатської області, а Рахівського району Закарпатської області знаходяться на завершальному етапі.
Оскільки Схеми планування території затверджуються відповідними радами то компетенція депутатів районних рад , визначить долю букових пралісів Тячівського, Свалявського, Великоберезнянського, Рахівського районів Закарпатської області.
Рівень компетенції депутатів районних рад характеризує:
- відсутність передвиборних програм;
- наявність у програмних документах розвитку районів (затверджуються рішеннями районних рад) взаємовиключних напрямів розвитку територій (надракористування, лісокористування (деревина на території букових пралісів) та туризм і рекреація і т.д;
- відсутність аналізу вирішень програмних документів розвитку районів щодо причинно-наслідкових зв’язків природокористування з екологічним станом навколишнього природного середовища, здоров’я членів територіальних громад та їх економічного стану.
Отже з метою формування екологічної складової свідомості депутатів місцевих рад та інтегрування в інституційну пам'ять органів місцевого самоврядування еколого-соціально-економічного підходу до програмування розвитку територіальних громад, необхідно терміново сформувати певне інформаційне та нормативне поле, яке забезпечило б врахування у вирішеннях Схеми планування території:
- резервування території букових пралісів з метою майбутнього заповідання;
- спрямування інтелектуального та фінансового потенціалу держави та органів місцевого самоврядування на створення економічних моделей територіальних громад спрямованих на стале використання екосистемних послуг та залучення приватного капіталу на ці цілі;
- вилучення букової деревини з енергетичного балансу територіальних громад, в зоні розташування букових пралісів;
- формування екологічної складової свідомості членів територіальних громад та їх представників в органах місцевого самоврядування адаптованої до території їх проживання.
Вирішення цієї задачі можливе лише при скоординованих діях науковців, громадських природоохоронних організацій та установ природно-заповідного фонду зосереджених на територіальних громадах та їх представниках в Рахівській, Тячівській, Свалявській та Великоберезнянській районних радах.
Актуальним залишається питання створення екологічної культури адаптованої до конкретних територіальних громад та їх представників в органах місцевого самоврядування, як інструмента формування екологічної складової свідомості в тому числі і для прийняття рішень в сфері природокористування (громадських слуханнях, зборах громадян за місцем проживання, виконкомах, сесіях місцевих рад).