Інвалідам вхід заборонено, або Навіть із дипломом державного вишу люди з фізичними вадами не можуть знайти нормальної роботи

Незважаючи на прийнятий і чинний з минулого року закон, за яким інвалідам обов'язково надається робоче місце, їх працевлаштування — це немов замкнуте коло, в якому можна крутитися без кінця.

Інвалідам вхід заборонено, або Навіть із дипломом державного вишу люди з фізичними вадами не можуть знайти нормальної роботиНещодавно в Закарпатській облдержадміністрації за участі заступника голови ОДА Івана Качура та заступника начальника головного управління праці і соцзахисту населення облдержадміністрації В'ячеслава Микульця обговорювали можливості працевлаштування інвалідів — випускників вищих навчальних закладів. Були запрошені студенти-інваліди, випускники вузів.

Як правило, серед вакансій, які надає центр зайнятості, є такі, що вимагають спеціальної технічної освіти, про що у переліку не йдеться. Жінці-інваліду, яка також брала участь у конференції, при спробі влаштуватися через той же центр зайнятості на місце квиткового касира було відмовлено через відсутність спецосвіти. Непродуманим залишається заповнення бланків з відсутніми вимогами до вакансії (інваліди змушені годинами долати відстані через усе місто тільки для того, щоб потім отримати відмову). А під'їзди будинків і закладів, відомо ж, об-лаштовані без врахування потреб людей з обмеженими фізичними можливостями.

У запропонованих службою працевлаштування робочих місцях знаходимо вакансії швачки, столяра, які, як згодом дізнаються інваліди, вимагають відповідної фахової підготовки. Виникає питання, яким чином центру реабілітації інвалідів, який за своїми можливостями впливу не порівняти з облдержадміністрацією, вдалося влаштувати трьох інвалідів на нормальну високооплачувану роботу, один з яких зараз працює в ужгородському відділенні «Брокбізнесбанку»? Вся справа в одному — бажанні вирішити наболілу проблему. Ось працівники центру і відправили листа у Київ, у головний офіс банку, звідки прийшов наказ про прийом молодої людини на роботу. А до того йому відмовляли через проблеми з ногами...

Звичайно, простіше видавати закони, що посилено захищають інвалідів, але які в реальному житті відповідні служби виконувати не беруться. Законодавчим актом приписано, що 4% від загальної кількості робочих місць повинні надаватися інвалідам, незалежно від форми власності підприємства. По-простому це значить, що кожна організація, державна чи недержавна, зобов'язана забезпечити інваліду робоче місце, в іншому випадку вона піддається штрафним санкціям з боку відповідних органів.

У народі недарма побутує думка, що закони видаються для того, щоб їх обходити. Приватні підприємці і тут примудрились не виконувати цю процентну норму, фіктивно приймаючи інвалідів на роботу і, приносячи їм зарплату додому, тим самим уникають різноманітних штрафів. У випадку відмови, керівники підприємств полюбляють посилатися на відсутність стажу в інваліда і відповідних робочих умов на підприємстві чи установі. По-іншому відбувається прийом на роботу в державні органи та служби, куди інвалідів не беруть взагалі, прямо вказуючи причину відмови. А державу хто каратиме?

Цікавим є положення Кабінету Міністрів, прийняте в 1996 році «Про порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів», в якому не передбачено у випускників інвалідності, що знову ж таки створює для них труднощі. Показовим є випадок з Владом Авдєєвим, випускником кафедри соціальної роботи в УжНУ, якому після закінчення навчання відмовили у видачі диплома, вимагаючи довідку з місця роботи, чого Влад, звичайно, не зміг зробити.
Олександр Бежан, студент відділення журналістики УжНУ
18 липня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:10
На Закарпатті переправник намагався підкупити прикордонника за $8 тисяч - його затримали Фото новина
14:37
/ 1
Медика із Закарпаття нагородили за порятунок воїнів на фронті Фото новина
10:56
Понад 5,5 млн грн “розчинилися” на будівництві спорткомплексу: судитимуть чиновника сільради Фото новина
08:49
/ 6
В Ужгороді вийшли на мітинг проти закону, що обмежує незалежність НАБУ і САП
00:02
/ 1
У Барбові Мукачівської громади попрощаються з Юрієм Мочарієм, який поліг ще в грудні 2022-го Фото новина
17:51
/ 2
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 7
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 4
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
» Всі новини