"Цей вид комашок у професійній літературі називається Сонечко-Гармонія далекосхідна (Harmonia axyridis),– каже доцент кафедри ентомології УжНУ Олександр Метелешко. – На території Закарпаття вони поселилися майже 5 років тому. Поява цієї комахи на теренах нашої держави не стала для науковців несподіванкою, адже нові види сонечок досить щільно заселили європейські держави. Ці сонечка не схожі на звичних нам «бумбарішок» – так їх називають на Закарпатті".
На відміну від всюдисущого Сонечка семикрапкового (Coccinella septempunctata Linnaeus, 1758), Сонечко-Гармонія далекосхідна є більшим за розмірами – до 8-ми міліметрів завдовжки, здебільшого помаранчевого кольору із 20-ма чорними плямами.
У природному стані ця дивовижна комаха живе на широких теренах Східного Сибіру, Монголії, Північного Китаю, Кореї та Японії. Але, переселенню цих комах по Землі сприяла сама людина. "Цих сонечок свідомо завозили у тепличні господарства США та декотрих країн Європи, адже вони є хижаками і поїдають попелицю, яка наносить непоправної шкоди парниковим культурам, ссучи з рослин сік. То ж Сонечко далекосхідне виконувало роль біологічного агента із боротьби зі шкідниками", – розповів Олександр Метелешко.
«Велике переселення» сонечок на Захід розпочалося з Каліфорнії (США), куди вперше завезли цих жуків 1916 року для знищення шкідників з парників. Справа була виконана блискуче. Тоді Аграрний департамент США вирішив провести розселення комахи по інших господарствах, а також випустити на волю. Опинившись у природних умовах, Сонечко далекосхідне несподівано швидко почало розмножуватись і розповсюджуватись на нових територіях. Сьогодні практично уся Північна Америка, за винятком півночі, заселена Сонечком з Китаю. Аналогічна ситуація і у нас – в Європі.
Здавалось би, що може бути поганого у тому, що корисне у природі Сонечко-Гармонія далекосхідне розширило територію свого проживння?
Біологи побоюються, що швидке зростання популяції цього виду і зниження чисельності корінних видів сонечок може створити дисбаланс в природі й мати негативні наслідки.
Як зазначає Олександр Метелешко, характерною ознакою цього виду сонечок є поперечна складка на вершині надкрил. Треба мати на увазі, що найбільш поширена форма не завжди має 20 крапок на надкрилах, часто їх буває значно менше (зрідка немає зовсім), тому увагу треба звертати саме на наявність цієї поперечної складки, яка присутня у більшості особин.
Взимку вони поринають у сплячку. Зимують цілими зграями. Найчастіше ховаються від холоду у затишних теплих місцях. Це може бути кора дерев, дерев’яні віконні рами, балкони тощо. Зимою сонечка не розмножуються, - зазначає ентомолог. – Відкладати яйця вони починають весною або восени. Оскільки, сонечка – хижаки, то живляться вони попелицями, листоблошками, щитівками і кліщами.
Крім балкону, де ж можна ще побачити цю комаху? "Їх знаходять на липі, вербі, тополі, волоському горісі, яблуні, груші, кущах троянд, спіреї, навіть на кукурудзі та кропиві, якщо вони рясно заселені попелицями чи листоблішками", – розповідає пан Олександр.
А Ви знаєте, від чого пішла назва «божа корівка»? Виявляється, при найменшій небезпеці на згинах ніжок жучка виступають крапельки оранжевої рідини-молочка. Правда, це «молочко» є отруйним, воно відлякує ворогів, які є й у сонечок. Тому птахи для цих комах є не страшними.
"Сонечко у природі зовсім нешкідливе, – підсумовує ентомолог. Воно хиже, але небезпечне тільки для шкідливих комах".
Ольга Білей, Зелене Закарпаття
Ярослав Глагола 2013-04-19 / 17:16:48
Колись, в дитинстві, спостерігав, як в Криму з гвинтокрилів викидували цих комах на плантації винограду. Вітром тисячі цих жучків заносило в море і вони рясно плавали на поверхні. Покійний батько (був біологом) пояснив мені, що божих корівок тут масово вирощують оскільки вони знищують паразитів сільськогосподарських культур. Здається тлю ( нехай фахівці мене поправлять).
tanár 2013-04-18 / 12:38:18
Этимологии??))) Или все же энтомологии?? Ольга Билей- немедленно учиться...))
Це "підступи" програми Word, схильної до автоматичних правок, і яка, в даному випадку віддала перевагу етимології над ентомологією )). У всіх інших випадках, як ви помітили, написано "ентомолог". Адмін