Серед учасників заходу були директор УМЗЦ Сергій Олексюк, начальник відділу Закарпатського обласного центру зайнятості Марія Патнановці, головний спеціаліст з профорієнтаційної роботи Закарпатського ОЦЗ Ірина Панкулич, начальник Управління праці та соціального захисту населення виконкому Ужгородської міської ради Леся Куценко, психолог Ужгородського міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Петро Ренжин, головний спеціаліст управління освіти Ужгородської міської ради Наталія Шляхта, директор ЗАТ «Ужгородська швейна фабрика»Мирослава Каламуняк та голови активних ромських неурядових організацій – Едуард Йовнаш, Сергій, Чічак, Геннадій Чічак, Рудольф Гажі, Мирослав Горват, Октавія Адам та інші.
Мета заходу –покращення спільної роботи органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та ромського населення міста, у працевлаштуванні ромів, узгодження питань з соціальними партнерами та комплексного підходу у вирішенні питань соціалізації ромського населення.
Відкрив круглий стіл Сергій Олексюк, який зазначив, що тут зібралися небайдужі люди – як збоку представників органів влади, так і від ромів. УМЗЦ проводить значну роботу: протягом І кварталу 2013 року було створено 1490 нових робочих місць (1027 юридичними особами, а 463 робочих місць шляхом укладання угод між роботодавцями – фізичними особами та найманими працівниками). Найбільша проблема, як зазначив С. Олексюк, це виховання особи з дитинства, прищеплення поваги до праці як до одного із засобів соціалізації.
Марія Паткановці виділила, що основна позиція як УМЗЦ так і обласного ЦЗ, - це «повернутися до людей і працювати для людей». На сьогодні досить важка ситуація з ринком праці в Україні та області. Раніше роми працювали на численних заводах та фабриках в Ужгороді. На жаль, у нас сьогодні нових підприємств не будують. Тому ми можемо надавати переважно інформаційні послуги щодо працевлаштування – поширювати інформацію про вільні вакансії, заробітну плату. Особливим напрямком нашої роботи є стимулювання у працевлаштуванні громадян, які недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці, до яких відносяться і роми.
Петро Режнин зазначив, що у нинішній соціально-економічній ситуації в країні ніхто нікого «не жене» на роботу. Як психолог, він порадив ромам що потрібно вчитися – закінчувати школу, іти далі в навчанні, отримувати конкурентоспроможні професії щоб згодом змогти влаштуватися на роботу.
Мирослава Каламуняк навела дані про кількість ромських жінок, які працюють у неї на фабриці. За її словами, недавно відкрилися вакансії у гладильному цеху. Тому потрібно слідкувати за появою списку нових робочих місць і звертатися до відділу кадрів фабрики.
Представники ромських організацій, зокрема Андрій Гажі, Іван Балог, Геннадій Чічак, акцентували увагу учасників круглого столу на тому, що є випадки, коли роми зазнають дискримінації за етнічною ознакою з боку працедавців. Коли по газетним об’явах вони находять інформацію про наявність робочого місця, то при безпосередньому спілкуванні під час влаштування на роботу їм «ввічливо» відмовляють. Це не сприяє зняттю соціальної напруги у суспільстві та налагодженні діалогу.
Підсумками круглого столу стали: по-перше, всі зрозуміли, що необхідно більш активніше проводити інформаційну кампанію серед учнів середніх навчальних закладів хоча б один раз у квартал; по-друге, представники ромських організацій просили внести у план роботи УМЦЗ зустрічі з безпосередніми працедавцями; по-третє, проводити семінари з випускниками шкіл де вчиться багато ромів і ознайомлювати їх з найбільш затребуваними професіями, мотивувати до подальшого навчання.
Мирослав Горват, Євгенія Навроцька для Закарпаття онлайн
дігов 2013-04-08 / 22:40:12
каїнові діти. короста на тілі людства.
444 2013-04-05 / 09:30:07
А ви спитали чи хоче циган робити ,у них в генах красти,блудити,танцьовати,і нічого не робити !!!!!!!!!