— Висаджуємо насіння з Голландії або з Молдови, бо воно краще захищене від хвороб, високопродуктивне і має добру схожість, — продовжує Надія Андріївна. — В Україні дилери постачають усе, що просимо. Щоб правильно доглядати за рослинами, читаємо спеціальну літературу. З цим труднощів не виникає…
У Великих Ком’ятах, а також у сусідньому з ними Заріччі Іршавського району не вирощують ранніх овочів хіба що зовсім відсталі від життя або відверті ледарі, яких одиниці. У цих селах ранню городину вирощують близько півтори тисячі домогосподарств. Працю «домашніх» овочівників легкою не назвеш, проте, її результати безсумнівно підвищують добробут сільчан. Тут найкращі будинки, найошатніші подвір’я, майже повсюди стоять власні авто — легкові, а часто й вантажні.
Теплиці, теплиці, теплиці… Ними майже всуціль зайняті присадибні ділянки у селах Великі Ком’яти Виноградівського та Заріччя (частково Сільце) Іршавського районів. На щастя, снігопад їм не нашкодив, бо в другій половині березня, на відміну від більшості регіонів країни, його практично там не було. Якщо й випадало кілька сантиметрів «білої ковдри», то наступного дня й сліду від неї не залишалося.
Але і взимку, і в ці дні без обігріву не обходиться: опалюють теплиці не дорогим газом, а дровами, тирсою, кукурудзяними качанами.
Розсаду, щоб добре розвивалася, зрошують і підживлюють без хімії. Як правило, в хід іде розведений водою коров’як або курячий послід, який бризкають під корінь. Дехто вже й до крапельного зрошення дійшов.
Наразі зелені стебельця капусти, помідорів, перцю та інших рослин ще рано пересаджувати з парників у теплиці. На поле капусту «переселять», як завжди, 15—16 квітня. Уже в травні у продажу з’являться її качани. Перші помідори масово достигнуть на початку червня.
Збуватимуть вирощену ранню капусту на ринках області та за її межами. Сьогодні багато сімей у Великих Ком’ятах, сусідньому Заріччі володіють багатотонними вантажівками-рефрижераторами і на замовлення постачають ранню городину у будь-яку точку на карті країни.
Заробітки не дуже великі, бо й затрати чималі. Перший урожай капусти (після ранньої буває середня й пізня) продається дуже добре. Наступні дають незначні прибутки: пропозиція на ринку збільшується. З цієї причини спостерігається тенденція поступового зменшення рівня цін на всі види ранніх овочів.
Капуста з цієї теплиці невдовзі опиниться на столах українців. Фото автора
ПРЯМА МОВА
Юрій Лесьо,
перший заступник начальника головного
управління агропромислового розвитку
облдержадміністрації:
— Вирощування практично всього спектра овочевої продукції, у тому числі з раннім терміном дозрівання, — у традиціях закарпатців. Сприяє цьому клімат, що формується під впливом Атлантики, захищеність території від повітряних мас із півночі та сходу Головним Карпатським хребтом.
Торік в області зібрали 190,5 тисячі тонн ранніх овочів, або 70% від загального обсягу виробництва овочевої продукції. Очікується, що нині валовий збір становитиме 209 тисяч тонн (81 %).
Найбільшу питому вагу у виробництві ранніх овочів займає капуста — близько 40 %, удвічі менше за цю кількість збирають огірків і помідорів. Селяни вирощують і редиску, цибулю на перо, кріп та інші види.
Ранніми овочами займаються у Виноградівському, Іршавському, Ужгородському, Мукачівському, Берегівському та Хустському районах. В останньому з них цим займається підприємство «Іза-Бате» (с. Іза). Цілісний майновий комплекс успадкували від колишнього колгоспу і, що важливо, розвинули його. На 6 гектарах під склом отримують до 1,5 тис. тонн огірків. Реалізують їх починаючи з грудня минулого року. У цьому році вирощуватимуть і помідори.
Василь Бедзір, «Урядовий кур’єр»