Народний депутат України Віктор Балога у програмі "Проти ночі з Павлом Шереметом" розказує про свій омріяний політичний проект та про володіння на Закарпатті.
У гостях у Павла Шеремета відомий закарпатець, народний депутат, екс-міністр, екс-голова секретаріату президента Ющенка Віктор Балога.
Павло Шеремет: Я бував у Мукачевому – і почувався там як герой відомої дитячої казки. Їдеш Закарпаттям, питаєш: “А чий це замок?” “А це замок сім’ї Балоги”. Їдеш далі: “А чиї ці красиві засіяні поля?” “А це поля Віктора Івановича Балоги”. Як думаєте, перебільшують люди чи вас там просто так люблять?
Віктор Балога: Думаю, це радше іронія і жарт, ніж правда. Коли люди говорять так, то передусім з добрими намірами, з поваги до мене. Вони чудово розуміють, що і то не Балоги, і то не Балоги. Але для того, щоби туристи ходили на ті чи інші місця, інколи потрібно легенди творити, тоді бізнес краще йде.
От є базарчик біля мого рідного села, там торгують тільки місцеві жителі. А в Шаяни їздить дуже багато політиків, бізнесменів, які там побудували свої будинки. І вони зупиняються купувати виноград, горіхи, різні фрукти. А селяни всіх політиків знають – вони ж знамениті. І всі кажуть: “Ви купіть це і це, бо то все з городу Балоги”. Так що базар – то все я вирощую… Знаєте, є результат фінансовий. І мені приємно, коли це роблять.
Павло Шеремет: Вам приємно, коли вас називають господарем Закарпаття?
Віктор Балога: Ні, мені це не подобається. Господар може бути в хаті, сім’ї. Господар може бути свого слова. Але не хотів би я, щоби на найбільш західній території України ми вживали в лексиконі такі недемократичні слова. Це неправильно.
Павло Шеремет: Хочу вас привітати з тим, що ваш син теж тепер політик, став депутатом облради. Скільки йому років?
Віктор Балога: Двадцять п’ять. Андрієві от зараз буде 25 років.
Павло Шеремет: А чому він пішов у політику, а не зайнявся бізнесом або якимись іншими справами?
Віктор Балога: Так уся ж Верховна Рада займається бізнесом – ну, майже вся. І в той же час займається політикою.
Павло Шеремет: Ну, зараз строго з цим буде.
Віктор Балога: Для когось строго, для когось далі буде послаблення... Вважаю, що депутат органів місцевого самоврядування – це громадські засади. Він може займатися і громадською роботою, якщо він депутат обласної ради, допомагати виборцям, які його обрали. І водночас займатися своєю основною роботою – бізнесом.
А от у Верховній Раді цього дійсно не варто було б робити. Ті приклади, які сьогодні показують представники провладної фракції, комуністи, свідчать про те, що у нас подвійні стандарти і в цьому сегменті.
Павло Шеремет: А дружина ваша теж депутат?
Віктор Балога: Облради, так.
Павло Шеремет: А хто ще з ваших родичів депутат?
Віктор Балога: Знаєте, дальше, мабуть, я не витримав би.
Павло Шеремет: Ну, ваш двоюрідний брат теж депутат Верховної Ради.
Віктор Балога: Я думав, що ви цього не знаєте…
Павло Шеремет: У нас спеціальні дані є.
Віктор Балога: А вам хто дані дає – СБУ чи ЦПУ? Ви все знаєте, бачу…
Павло Шеремет: Білоруський комітет держбезпеки.
Віктор Балога: О, ви там ще залишися... І не хочете забути про це?
Павло Шеремет: Це неможливо. Тим більше, президент України теж білорус. Інколи, щоправда, він каже, що є поляком.
Віктор Балога: Ну, якщо він в Польщі – то каже, що поляк; якщо в Білорусі – то що білорус.
Павло Шеремет: Як із вашим рідним братом у Верховній Раді сталася неприємність? Його ж теж позбавили мандата.
Віктор Балога: Ну, хочуть позбавити і позбавили – це різні речі.
Павло Шеремет: Тобто є ще надія, що він відіб’ється?
Віктор Балога: Не він, річ не у братові... Найімовірніше, річ у суспільстві, в громаді, в депутатах, які є в парламенті.
Не думаю, що цей шлях принесе користь президентові з точки зору розбудови громадянського суспільства. І якщо зупинилися на Балозі-меншому, то це свідчить тільки про одне – проблема не в Павлові, проблема у Вікторові, який не захотів іти працювати в уряд, який не захотів розуміти ту логіку розбудови країни, яку вважає правильною президент. І ось почалися проблеми у брата.
Але якщо потрібно цей шлях пройти – ми його пройдемо достойно.
Павло Шеремет: Чому ви не погодилися йти в уряд? Ви вже ж були міністром.
Віктор Балога: Я з радістю працював би з будь-яким президентом – і з цим президентом. Тим паче, коли він йшов на вибори, я його підтримував. Але президент повинен так вести країну, щоби не було у нас політичних в’язнів.
Якщо президент каже, що наша головна мета – це євроінтеграція, тоді давайте менше говорити. Виконуємо домашнє завдання, підписуємо асоціацію, ще за свого президентства приймайте рішення – і до 2015 року ми повинні дістати безвізовий в’їзд України до Шенгенської зони. Це перше.
Друге – ми починаємо думати над тим, як стати повноправним членом Європейського Союзу і як ввійти в структури НАТО. І якщо це щиро, то тоді не обов’язково Балозі чи ще комусь депутатом бути, бо президент виконав свою основну функцію – зробив те, чого хоче громадянське українське суспільство. Бо більшість українців хоче бути в Європі.
Павло Шеремет: Ви не шкодуєте іноді, що не вдалося уникнути конфліктів між президентом Ющенком і Юлією Тимошенко, що “помаранчева” коаліція свого часу розпалася і тепер Юлія Володимирівна – в тюрмі, президент зовсім інший і у всіх проблеми?
Віктор Балога: Ніколи не потрібно ні про що шкодувати. Абсолютно. Штучно було створено союз між Тимошенко і Ющенком, бо це різні люди, вони на різних орбітах літають. Не може бути такого, щоби ті стандарти, які є на Землі, були десь на Марсі. Вони не могли перетинатися. Їх штучно звели, ці дві команди.
І говорити про те, що це була “помаранчева” команда, я не можу. Найімовірніше, у переважній більшості моментів того, що ми маємо, не завжди був винен Ющенко. До цього фіналу, до перезавантаження цінностей в суспільстві, ішла й одна конюшня, і друга – маю на увазі і “сердечних”, і “помаранчевих”. Було зрозуміло, що це рано чи пізно завершиться.
Павло Шеремет: Ви були в Соціал-демократичній партії України, в партії “Наша Україна”, зараз керуєте партією “Єдиний центр”. Які ваші подальші політичні проекти?
Віктор Балога: Єдиний проект, яким я живу і про який мрію, – це щоби разом з усіма політичними силами і з громадськими діячами ми в найкоротший термін змусили владу піти шляхом європейської інтеграції. Інших завдань переді мною немає.
Павло Шеремет: Ви оптиміст?
Віктор Балога: Так, причім радикальний. Але європейський.
ВІДЕО розмови Павла Шеремета з Віктором Балогою можна переглянути тут.
ОООО 2013-03-14 / 18:05:18
Севлюш, ви як дитина, ніхто вам (нам) нічого не зробить,ні в хаті, ні в місті, ні в країні, і ні ЄС, ні ТС. Питання ж у іншому - за якими правилами житимемо, європейськими чи азіатськими. І все. Якщо більшість "притерлася" до азіатських і більше нічого не хоче - ну то й буде так, а якщо хочемо мати перспективу жити як люди, то слід рухатись на захід. Не ногами, а головою в першу чергу.
Севлюш 2013-03-12 / 20:38:53
а що євросоюз покращить наші умови життя? чи можливо підніме нам зарплатні? чи зробить у дитсадках місця для всіх діток? так і кажіть шо за себе переживаєте і за свої інтереси а не за інтереси народу
Мен 2013-03-12 / 20:35:44
Балога просто з тих політиків які високо літають от і все