Уроки у Ракошинській школі починаються з повторення правил дорожнього руху. Щодня половині учнів доводиться по кілька разів переходити через міжнародну трасу Київ-Чоп.
- Якщо ми переходимо дорогу в селі, треба йти на пішохідний перехід.
От тільки ці знання - не запорука безпеки. Бабуся одного з учнів скаржиться - проїжджі машини часто не зменшують швидкості у селі і не гальмують біля переходів. На цьому торік жінку збила автівка.
Світлана Копич, мешканка села Ракошино:
- Просто там мене збив посеред дороги. Він мені предлагав 50 гривень.
Страждають не лише пішоходи, а й мешканці будинків обабіч траси. Через постійний рух великогабаритних машин уночі неможливо спати, а на стінах помешкань з'являються тріщини.
Василь Галас, мешканець села Ракошино:
- Коли проїжджає, та окна на домах аж дрожать, людина спить, просипається од того шуму.
Сільський голова каже: не раз звертався до районної та обласної влади з проханням розпочати будівництво об'їзної траси. Або хоча б встановити у селі світлофори та обладнати дорогу лежачими поліцейськими.
- Єдина відповідь служби автомобільних доріг, що в них відсутні кошти.
У Службі автодоріг пояснюють - щоб почати роботи, потрібно спочатку викупити у сільської громади землю, по якій пройде нова дорога, на це необхідно 6 мільйонів гривень. До того ж гроші потрібні на саме будівництво 5 кілометрів шляху.
Василь Маркович, начальник Служби автомобільних доріг у Закарпатській області:
- Якщо сьогодні перерахувати вартість цієї ділянки, то буде в цінах 2012 року буде приблизно під 300 мільйонів.
Автодорожники кажуть - вкотре звернулися до влади з проханням виділити гроші на будівництво дороги в Ракошині. Сподіваються, фінансування прийде навесні.
Марина Коваль, Юрій Ковальов, "Інтер"