Михайло Попович, відкриваючи семінар, зазначив, що все більше громад не чекають, коли у бюджеті з’являться кошти, а самі беруться за вирішення проблем. Якщо треба відремонтувати сільський клуб чи дитячий садок, установити енергозберігаючі вікна чи систему опалення, об’єднуються, готують проект, подають на різні конкурси і отримують кошти на його реалізацію, разом із владою працюють над втіленням свого задуму. Тому обласна рада приділяє значну увагу підтримці реалізації проектів розвитку місцевими громадами. Так, в рамках другого етапу проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» за програмою ПРООН та ЄС в 37-ми сільських радах дев’ятьох районів реалізовано або реалізуються мікропроекти загальною вартістю близько 8,3 мільйона гривень з таких питань забезпечення життєдіяльності як енергозбереження, водопостачання, поліпшення медичного обслуговування, дошкільного виховання, охорони довкілля та інші. Крім того, в якості переможців конкурсу областей України в чотирьох районах, зокрема в Ужгородському, Мукачівському, Свалявському та Хустському, здійснюються пілотні проекти в рамках реалізації Програми енергоефективності та енергозбереження Закарпатської області на 2012-2015 роки.
Надзвичайно важливим для вирішення проблем соціально-економічного розвитку територіальних громад є також їх участь у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, який проводить Державний фонд сприяння місцевому самоврядуванню в Україні. З часу заснування конкурсу більше 20 районних, міських, селищних та сільських рад області скористалися цим і стали його переможцями, в тому числі майже половина з них за останні два роки. Активну участь у Конкурсі беруть органи місцевого самоврядування Виноградівського, Хустського та Рахівського та Іршавського районів, які і за останні два роки були в числі переможців.
Та головне, що за період дії конкурсу вдалося активізувати життя громад, збудити їх зацікавленість у розвитку інфраструктури. Завдяки участі в таких програмах громади мають можливість вирішити певні проблеми своїх територій. Крім того, територіальні громади в процесі реалізації проектів і програм конкурсу набувають значного досвіду організації планування та розвитку територій, залучення місцевих громадських організацій до прийняття рішень та організації їх виконання, мобілізації для цього коштів з різних джерел.
Представник Державного фонду сприяння місцевому самоврядуванню в Україні Василина Ісакова відмітила особливості проведення Конкурсу 2013 року, наголосивши, що проекти та програми, які подаються на Конкурс, мають обов'язково носити актуальний для розвитку територіальних громад характер і передбачати такі позиції: розробку методології інноваційних підходів до вирішення питань місцевого значення; здійснення окремих організаційно-технічних заходів; підвищення рівня безпосередньої участі жителів у здійсненні місцевого самоврядування; використання сучасних управлінських технологій; запровадження нових механізмів розв'язання проблем територіальних громад; врахування пріоритетних напрямів програм соціально-економічного розвитку регіону. При цьому бюджет проекту має передбачати фінансування як з державного бюджету (фонду Конкурсу), так і з місцевого бюджету та з боку організацій-партнерів.
Василина Ісакова зауважила, що більш за все помилок проектанти припускають при плануванні кошторису видатків проекту. Тому слід звернути увагу, що кошторис видатків на реалізацію проекту повинен передбачати: по-перше, кошти, необхідні для отримання кваліфікованої експертної допомоги зі спеціалізованих питань; по-друге, кошти на розробку технічної документації, а також кошти на здійснення організаційно-технічних заходів та кошти на придбання технічного устаткування. Тобто повинен містити конкретні заходи та джерела їх фінансового забезпечення. З цією метою обов’язковим додатком до проекту є протокол домовленостей між партнерами про участь у його реалізації, а також рішення сесії ради про його схвалення.
В Закарпатті є багато прикладів успішної реалізації проектів Конкурсу. Один із них - це «Запровадження системи покращення побутових умов в об’єктах соціальної сфери через модернізацію застарілих інженерних мереж на прикладі Білківської дільничної лікарні практики сімейної медицини», здійснений торік Білківською сільською радою Іршавського району, про що з учасниками семінару поділився Білківський сільський голова Василь Зейкан.
Про стан реалізації проектів у 2012 році, проблеми та свої пропозиції розказали самі керівники та автори проектів-переможців минулого року. В цьому році реалізуються 4 проекти, зокрема, проект Костилівської сільської ради Рахівського району «Енергозаощадження, як крок до сталого розвитку громади села Костилівка» та Косівсько-Полянської сільської ради «Ефективна діяльність місцевого самоврядування». Метою першого проекту є популяризація енергозбереження та енергозаощаджуючих технологій в побутовій та комунальних сферах села Костилівка. В результаті його реалізації проводиться освітлення вулиць села, встановлюються лічильники та енергозаощаджуючи лампи. В результаті реалізації проекту Косівсько-Полянської сільської ради більш ефективно вирішуються питання місецевого значення, що суттєво впливає на поліпшення життідільності громади та покращує співпрацю з установами та організаціями села.Серед авторів проектів-переможців необхідно згадати й Іршавську міську раду. Її голова Степан Бобик інформував про результати свого проекту «Діагностика, облік та ліквідація непродуктивних витрат в мережі водопостачання».
Учасники конкурсу цікавилися основними критеріями оцінки проектів, термінами подання, порядком фінансового забезпечення переможців. При цьому окремі з них звертали увагу на проблеми з їх фінансуванням державної частки. Наголошувалось також на необхідності включення цих проектів до плану соціально-економічного розвитку області, міст та районів, посилення організаційного та інформаційного забезпечення підготовки проектів та їх супроводу на стадії реалізації.
Про це Закарпаття онлайн повідомили в прес-службі Закарпатської облради.