Ми — під самою полониною Руною. Внизу люто клекоче річка Лютянка. Шум — хоч вуха затикай! Тут удруге в Україні проходять міжнародні змагання з лову річної форелі нахлистом. Взяти участь приїхали найкращі вітчизняні рибалки, а також російські та чеські. Вся увага — до чотириразового чемпіона світу Яроміржа Карафіата. Він вправно закидує вудку у річкову глибочінь. Це улюблене місце для форелі. Штучна мушка пірнула під воду. Приманку закружила бистра течія, понесла під коріння стовбурів. Раптом із води вистрибнула срібляста форель. Але ж, чортяка, не клює! Чи перехитрує мудру рибу титулований чех, гуділи на березі рибалки? Аж гульк: нахлист, мовбито струна, натягся. Тримаючи в руках вудку, Мірко з сачком на поясі спустився до річки. Демонстративно підіймає здобич нагору, виймає з пащі рибини гачок. Уболівальники - у захваті. А потім, як милосердний лицар, пускає рибину... до річки!
«Головний принцип рибалок, які ловлять нахлистом на штучну мушку, - розповів нашому кореспондентові Людвіг Потіш, доцент кафедри зоології Ужгородського національного університету, - упіймав рибу - відпусти!».
Тобто учасників змагань риболовля цікавить не в буквальному сенсі, приваблює сам процес. Відповідальна річ - підібрати штучну мушку, на яку клюватиме форель чи харіус. То ціла наука. Перш ніж закинути снасть, рибалки довго спостерігають, які комахи літають над водоймищем. І тільки потім підбирають під них, наче живу, штучну. До речі, Яромірж Карафіат майже півдня усі місцеві комахи, якими смакує форель, фотографував! А тоді взявся за роботу. Під мікроскопом на спеціальному мініатюрному верстаті одно в одно змайстрував штучну мушку - як живу! Ну, майже як той знаменитий Лівша, котрий блоху підкував.
«На чемпіонаті світу в Норвегії, — пригадує пан Яромірж, - зі ста учасників протягом двох годин — жодної рибини. Хоча річка аж кишіла здобиччю. А форель мушку не бере! Течія швидка, вода - по пояс. Тоді я раптом занурив усе вудилище у воду й зімітував проти течії туди-сюди втечу мушки. Боже ж мій, звідкілясь випірнула отака пащека й геть заковтнула крючок — клюнуло! За останні півгодини я впіймав ще сім рибин і став чемпіоном світу! Та найбільшу форель, завдовжки 85 см, зловив у Словенії. Також на чемпіонаті світу».
За діями чеського рибалки уважно стежить харківський колега Олександр Каплун. Він - чемпіон України та Росії зі спортивного лову. «На жаль, чемпіонати з нахлисту у нас не проводяться, -каже Сашко. -Бо наші рибалки ще до цього елітного заняття не доросли. Тож досвід чеських майстрів є для нас досить корисним і цікавим».
Сам Сашко дуже полюбляє ловити нахлистом сьомгу.
«Оце річ! — сміється Сашко. — Рибалячи на Чукотці, мені поталанило впіймати семикіло-грамову сьомгу, Надто потужна рибина. Не я її тягнув, а вона мене! Змотала від мене 200 метрів подовженого шнуру, протягом двох годин її приборкував. Але в Карпатах - інша цікава риболовля. Форель - не надто велика, зате хитра!»
«Рибалити методом нахлисту, відомим ще з XVIII століття, - зазначив рибалка Степан Гербер, - разом із чеськими майстрами навчали нас і знавці цього діла з Московської школи нахлисту. Та головне - вчили не тільки імітувати сам пов риби, але й шанувати природу».
Іван ЖИРОШ, "Старий Замок "Паланок"
22 червня 2007р.
Теги: