До того ж, ця місія може доповнитись практичною функцією – через вирощування фруктових і декоративних дерев та кущів, діти зможуть забезпечити себе свіжими продуктами. Тому Ротаракт клубом "Ужгород" за підтримки Служби у справах дітей Закарпатської ОДА в особі Світлани Якімеліної та Юридичної компанії "Колегіум" був реалізований проект. А саме створення функціональної зони насаджень з фруктових, декоративних дерев та кущів в дитячих будинках сімейного типу, де вихованці на практиці змогли реалізувати здобуті знання та підняти свій добробут.
Закарпатська земля завжди славилась бережливим ставленням до природи, з діда-прадіда кожному носію місцевої культури прищеплювалась любов та пошана до карпатських гір, лісів, річок тощо. З іншого боку, сучасні глобалізаційні процеси порушили звичний шлях передачі міжпоколінного досвіду – багато дітей та молоді взагалі не отримує необхідних екологічних знань, рідко коли враховуються місцеві традиції.
Особливо гостро брак уваги з боку соціуму відчувають діти та молодь, які неефективно включені в систему сім’я-школа-громада. Це в основному діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. Таких дітей, з року в рік, стає дедалі більше в нашій країні (це стосується і, зокрема, Закарпаття). Проте, останнім часом, намітилась позитивна тенденція охоплення дітей та молоді родинними формами піклування. Усиновлення, створення дитячих будинків сімейного типу стають все більш поширеною практикою в українському соціумі. На сьогодні, в регіоні спостерігається найкраще співвідношення кількості створених дитячих будинків сімейного типу до загальної кількості населення.
Cьогодні на перший план виходить питання сталого розвитку та ефективної соціалізації кожного вихованця дитячого будинку сімейного типу. Виховання в дитячих будинках сімейного типу дитини, яка позбавлена можливості перебувати у біологічній родині, спрямоване на надання їй можливості в сімейному оточенні засвоїти соціальні правила і норми життя.
В даному проекті ми можемо виділити основну ціль – створити в дитячому будинку сімейного типу функціональну зону насаджень з фруктових дерев та кущів, що виконуватимуть освітню, естетичну та практичну функції;
На жаль, даний проект поширився лише на один дитячий будинок сімейного типу, тоді як в регіоні їх вже створено близько 30. Це дає можливість говорити про перспективу проекту. До того ж, в разі продовження проекту, існує можливість впровадити початкову екологічну освіту для дітей з дитячих будинків сімейного типу.
Фото - Олександри Гитик